Josep Guardiola urodził się 18 stycznia 1971 roku. Dzisiaj kończy 53 lata. Hiszpan jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a także utytułowanych ludzi ze świata futbolu. Sukcesy osiągał zarówno jako piłkarz, jak i jako trener.
Kariera piłkarska
Guardiola grał na pozycji defensywnego pomocnika. Swoje pierwsze kroki w seniorskiej karierze stawiał w FC Barcelonie. Swój debiut w LaLiga zaliczył 16 grudnia 1990 roku w spotkaniu z Cadiz. Rozegrał wtedy całe spotkanie, a trenerem, który jako pierwszy mu zaufał i na niego postawił był… Johan Cruyff – legenda „Dumy Katalonii”.
Piłkarzem Barcelony był przez przeszło 10 lat. W tym okresie Hiszpan rozegrał w barwach „Blaugrany” w 384 spotkaniach. Zdobył w nich 11 goli i zaliczył 52 asysty. Z Barceloną sięgnął po wiele trofeów. Guardiola wygrał 6-krotnie Mistrzostwo Hiszpanii, 5 razy wygrał Superpuchar Hiszpanii, po 2 razy wygrał Puchar Hiszpanii i Superpuchar UEFA. Guardiola zdobywał także najważniejsze trofea piłkarskie – wygrał nieistniejący już Puchar Zdobywców Pucharów, a także zdobył ostatnie, przed reformą, trofeum Ligi Mistrzów, wtedy nazywane jeszcze Pucharem Europy Mistrzów Klubowych.
Ponadto Guardiola jest mistrzem olimpijskim z 1992 roku. Ciekawostką jest fakt, że w finale Hiszpanie pokonali… Polaków, 3:2 – był to ostatni sukces piłkarski naszej reprezentacji. Więcej sukcesów Guardiola już w karierze piłkarskiej nie miał, mimo że kariery piłkarskiej nie zakończył w Barcelonie. W europie grał jeszcze w Romie i Brescii. Po włoskiej przygodzie przeniósł się do…katarskiego Al-Ahli. Karierę zakończył w lipcu 2006 roku w…Dorados Sinaloa, meksykańskim klubie, którego właścicielem był… kartel Sinaloa.
Kariera trenera
Po barwnym zakończeniu kariery piłkarskiej Guardiola miał 2 lata przerwy od futbolu. Wrócił w sierpniu 2008 jako szkoleniowiec pierwszego zespołu Barcelony. Debiut trenerski zaliczył 13 sierpnia 2008 roku w wygranym 4:0 spotkaniu przeciwko… Wiśle Kraków. Kataloński klub trenował przez 4 lata – aż do 2012 roku. Z „Blaugraną” wygrał wszystko. Największym jednak osiągnięciem było zapisanie się w 2009 roku na stałe w historii futbolu – Guardiola z Barceloną wygrał wtedy wszystkie (6) możliwe trofea. Za kadencji w Barcelonie został 2 razy uznany za najlepszego trenera świata.
Po tym okresie zrobił sobie rok przerwy, po czym w 2013 roku przeniósł się do Bayernu Monachium, gdzie trenował m.in. Roberta Lewandowskiego. „Bawarczyków” trenował przez 3 lata, ale tej przygody nie mógł uznać za udaną. Ambitny Hiszpan wygrał 3 Mistrzostwa Niemiec, 2 Puchary Niemiec, Klubowe Mistrzostwo Świata i Superpuchar Europy. Przychodził do zespołu, który dopiero co wygrał potrójną koronę i nie potrafił utrzymać tego trendu.
Gdy wydawało się, że zaczyna powoli wdrażać swoją wizję, pojawiła się oferta poważnego projektu od Manchesteru City i Guardiola w 2016 przeniósł się na Wyspy Brytyjskie. Trenerem „Obywateli” jest do dzisiaj. Guardiola z Manchesterem City wygrał 4 razy z rzędu Puchar Ligi Angielskiej, 2 razy z rzędu Superpuchar Anglii, 2 razy Puchar Anglii. Sięgnął także po 4 latach przerwy po Mistrzostwo Anglii, a łącznie wygrał je 5 razy, z czego wygrywał 3 razy z rzędu mistrzostwo w tej lidze, która określana jest najlepszą ligą świata. A co najważniejsze, Manchester City dzięki niemu po raz pierwszy w historii wygrał Ligę Mistrzów, Superpuchar UEFA i Klubowe Mistrzostwo świata.
Guardiola prowadził 3 kluby i łącznie był trenerem w 853 spotkaniach. Wygrał aż 631 z nich! Remisował 116 razy, a to oznacza, że jako trener przegrał tylko 106 spotkań z 853! Wynik godny pozazdroszczenia.
Guardiola brał udział w ponad 1000 spotkań
Josep Guardiola łącznie jako piłkarz rozegrał 484 spotkania, a jako trener prowadził kluby w 853 spotkaniach. Podsumowując ilość występów – w roli piłkarza i trenera – wyjdzie nam, że Guardiola brał udział w 1 337 spotkaniach! A na tym nie koniec, bo Hiszpan wciąż jest trenerem Manchesteru City i nie zanosi się na to, aby miał zakończyć karierę.

