Gorąco przed meczem USA-Iran, niejednoznaczna postawa selekcjonera

-

- Reklama -

Carlos Queiroz miał spotkanie z oficerami IRGC przed meczem Iranu z USA. Selekcjoner Persów do tej pory zadziwiał wielu swoją retoryką. Tymczasem, co istotne, przed wzbudzającym burzliwe emocje spotkaniem na mundialu w Katarze kadrę irańską odwiedzili członkowie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Przeprowadzili rozmowę osobno z piłkarzami i ich szkoleniowcem.

Lawirowanie selekcjonera

Gdy Carlos Queiroz został zapytany o kwestie związane z protestami kobiet w Iranie po śmierci młodej Mahsy Amini, która padła ofiarą brutalności policji ds. moralności wskutek źle założonego hidżabu, starał się lawirować, wypowiedzieć się na tyle zręcznie, by nie zaszkodzić sobie.

- Reklama -

Riposta a propos Afganistanu

Selekcjoner Iranu zarzucał dziennikarce hipokryzję, podał przykład: dlaczego nie pyta pani Garetha Southgate’a o sytuację w Afganistanie, gdzie teraz również kobiety cierpią? Portugalczyk wskazywał na to, że USA i Wielka Brytania to kraje, które opuściły Kabul, pozwoliły na ponowne dojście do władzy talibów. A to wiąże się z opresją i wręcz piekłem dla kobiet.

Odcinanie się od polityki po porażce

Interesujące były też wypowiedzi Queiroza po wysoko przegranym meczu z Anglią – 2:6.

- Reklama -

„Oni chcą tylko grać. Są tutaj, by przynieść ludziom szczęście i by napawała ich duma. Nie wiecie, czego doświadczają za kulisami z powodu tego, że zamierzają grać w piłkę” – powiedział stanowczo Queiroz, sugerując, że woli zachować postawę apolityczną.

Przyjdzie na to czas…

Queiroz enigmatycznie napomknął podczas owej konferencji, że w swoim czasie piłkarze jego drużyny wyrażą własne zdanie na temat napiętej sytuacji w kraju. Poniekąd już to zrobili przed meczem z Anglią, gdy milczeli podczas odgrywania irańskiego hymnu. Jednak już przed kolejnym spotkaniem, tym razem z Walią, śpiewali hymn, ponieważ wcześniej otrzymywali pogróżki. Pojawiły się naciski ze strony władz państwowych.

Queiroz postawił na swoim

Jednak nie można stwierdzić, że Queiroz jest całkowicie uległy wobec autorytarnych władz. Przypomnijmy, że gdy miał ogłaszać listę piłkarzy powołanych na mundial, w wyniku ingerencji władz ta konferencja prasowa się opóźniła.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

Wszelako Portugalczyk i tak postawił na swoim. Punktem spornym było powołanie dla Sardara Azmouna, piłkarza, który wsławił się tym, że poparł otwarcie protestujące kobiety w Iranie. Ta postawa wywołała gniew rządzących i wydawało się, że zawodnik poniesie konsekwencje. Queiroz jednak tym razem zadbał, by stało się inaczej. Wykazał się odwagą. A Azmoun rozegrał już 81 minut w tych finałach mistrzostw świata.

Mimo że selekcjoner reprezentacji Iranu unika postawy konfrontacyjnej, tonuje nastroje i studzi emocje w miarę możliwości, to jego ostrożność nie jest tak oczywista. Z pewnością, podobnie jak jego piłkarze, sam ma wiele obaw. Ale błędem byłoby skonkludowanie, że wysługuje się komuś. Zobaczymy, jak zachowa się po starciu z USA.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

LIGA MISTRZÓW – Kto zagra w finale

Mistrzowski GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielkie postery gwiazd mundialu - Leo Messiego i Kyliana Mbappe, a także Alvareza, Gaviego, Richarlisona, Bellinghama, Kubackiego i Szczesnego,...