Dziś gra Hiszpania, a afera szkolna trwa. Upór uczniów, groźby śmierci

-

- Reklama -

Dziś Hiszpania kończy zmagania w grupie na katarskim mundialu, a nie milkną echa zamieszania w jednej ze szkół w Palma de Mallorca, gdzie – o czym już pisaliśmy – 32 uczniów klasy maturalnej zostało wyrzuconych z sali lekcyjnej przez… miłość do piłki, a konkretnie reprezentacji własnego kraju. Wywiesili hiszpańską flagę jako wyraz wsparcia dla kadry, co nie spodobało się zatwardziałej nauczycielce.

Nacjonalizmy i regionalizmy prowadzą do szaleństwa

To kolejny, przyznajmy, że dość absurdalny przykład fanatyzmu, jaki panuje na Półwyspie Iberyjskim. A wiąże się z silnym wpływem regionalizmów i nacjonalizmów na codzienne życie Hiszpanów. Zjawisko przybiera na sile, gdy mamy do czynienia z piłką nożną. Sprawa nabrała rozgłosu, bo mundial wiąże się z ogromnym zainteresowaniem prawie całego społeczeństwa. A teraz mamy kolejną odsłonę tej afery.

- Reklama -

Nauczycielka tłumaczy swoją decyzję

Nauczycielka katalońskiego stara się przekonać dyrekcję i wściekłych rodziców źle potraktowanych uczniów do tego, że odmówiła prowadzenia zajęć z innego powodu niż wszyscy sądzą.

Złamana umowa?

Mianowicie twierdzi, że powodem nie była flaga, tylko złamanie umowy. O co chodzi? Otóż ta umowa miała stanowić, że flaga będzie zawieszona na ścianie tylko w te dni, gdy La Roja będzie rywalizować w katarskich finałach mistrzostw świata

- Reklama -

Upór uczniów i ich racje

Uczniowie jednak nie zgadzają się z tą retoryką, tłumacząc, że dyrekcja szkoły wyraziła zgodę, aby flaga wisiała na ścianie podczas całego czempionatu w Katarze. Jednak dictum nauczycielki sprawiło, że dyrekcja zmieniła warunki. Flaga nie została wszakże zdjęta przez uczniów, ponieważ w innych klasach też wisiała, więc ich zdaniem problem był wydumany…

Sprawa zainteresowała polityków

Sprawa ma teraz kontekst polityczny. Przedstawiciele różnych stronnictw w Hiszpanii komentują z pozoru niezbyt istotną historię. Przedstawiano już różne racje, podniosły się głosy, że to hispanofobia. Niektórzy politycy, solidaryzując się z nauczycielką, twierdzą, że mecz piłki nożnej nie jest wystarczającym powodem, by wieszać flagę, bo to antagonizuje w i tak już głęboko podzielonym kraju.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

Jedna z uczennic miała z wyraźną ironią bić brawo, gdy nauczycielka wychodziła z klasy, by wyrazić swoje stanowisko w sprawie. Ta uczennica wprawdzie, co zrozumiałe, zaprzecza, jakoby coś takiego w ogóle miało miejsce, niemniej telenowela trwa. Przybywa nowych wątków.

Hispanista, prof. Filip Kubiaczyk z UAM, który bada hiszpańską piłkę naukowo, jest autorem publikacji „Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii”, analizuje tę sprawę skrupulatnie. A teraz przytacza nowe rewelacje.

Już nie tylko flaga, ale też koszulki i okrzyki

Okazuje się, że uczniowie wyrzuceni z klasy i szkoły zbuntowali się do tego stopnia, że w poniedziałek przyszli na lekcje jak gdyby nigdy nic, by jeszcze bardziej zamanifestować przywiązanie do narodowych barw podczas mundialu. Mieli na sobie koszulki reprezentacji Hiszpanii, skandowali ponadto także: „Niech żyje Hiszpania!”, „Do boju reprezentacjo!”.

Ekstrema, śmiertelne pogróżki prawicowców

Uczniowie przyznają, że choć dyrekcja okazała im wsparcie, to najwyraźniej nie jest ono wystarczające, ponieważ de facto tego wsparcia nie czują. Sprawa jest poważna, mówi się już o ekstremie. Wyszło na jaw bowiem, że nauczycielka katalońskiego, która jest (anty)bohaterką całej sprawy, miała otrzymać groźby śmierci. Spekuluje się, że to wynika z radykalizmu skrajnej prawicy. Uczniowie potępili te pogróżki.

Interwencja ministerstwa

Już ustalono, że aby rozwiązać konflikt, ministerstwo wyśle do szkoły swojego przedstawiciela odpowiadającego za edukację w nadziei na to, że uda się uspokoić tę sytuację. Możliwe jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Hiszpania po dwóch meczach mundialu ma na koncie 4 punkty, dziś kończy rywalizację w grupie meczem z Japonią, a wielu kibiców docenia grę tej młodej drużyny. Niektórzy śmieją się ze streamów Luisa Enrique, który ma dystans do siebie. Niestety w jednej ze szkół nie może być do śmiechu, bo futbol wzmógł podział, co w Hiszpanii nie jest niczym nowym i niespodziewanym. Ale jest to na pewno smutne.

Mundialowy GIGA Sport w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Łowcy goli, czyli TOP 5 napadziorów. Najnowszy GIGA Sport już w sprzedaży! W każdym numerze karty gwiazd EKSTRAKLASY gratis!!!

Robert Lewandowski, Erling Haaland, Salah, Felix, czy ktoś inny? Przedstawiamy najlepszych napadziorów Europy!!! GIGA plakaty: Haalanda, Salaha, Śliwki, Zmarzlika i polskich skoczków (terminarz). A do tego...