Niedawno zakończone turnieje Euro i Copa America zapewniły fascynujący wgląd w umiejętności zdobywania bramek przez zawodników z różnych lig i klubów w całej Europie.
Badanie przeprowadzone przez ekspertów od danych sportowych z Flashscore pozwoliło poznać rozkład bramek w ligach i klubach, oczekiwane bramki (xG), średnią frekwencję i inne statystyki, aby uzyskać dalszy wgląd w obecny stan światowej piłki nożnej i względną siłę różnych rozgrywek.
Piłkarze Premier League wyróżniali się w obu międzynarodowych turniejach, strzelając łącznie 34 gole – więcej niż zawodnicy z jakiejkolwiek innej ligi.
Średnia oczekiwana liczba goli (xG) Reprezentacji Polski we wszystkich trzech meczach turnieju wyniosła 1,24, co pozwoliło nam wyprzedzić Anglię, Holandię i Austrię w fazie grupowej.
Na Euro przychodziło średnio 2 671 widzów więcej na mecz niż na Copa America. Euro 2024: średnio 52 590 widzów na mecz i Copa America 2024: średnio 49 919 widzów na mecz.
Reprezentacja Polski w pierwszym meczu, w którym wszystkim wydawało się, że grała najodważniej, osiągnęła xG na poziomie 0,98. Lewandowski i spółka stworzyli najwięcej dobrych okazji w przegranym meczu z Austrią (1,55), zaś w remisie z Francją było to 1,2. Średnia za cały turniej naszej drużyny wyniosła 3,73.
Pomimo awansu do fazy pucharowej, wyniki Anglii pod względem oczekiwanych bramek (xG) były rozczarowujące. W fazie grupowej, Anglia miała średnio tylko 0,78 xG na mecz, co plasowało ją wśród najniższych wyników w turnieju, pozwalając wyprzedzić tylko Szkocję, Albanię i Serbię.
W trakcie całego turnieju wskaźnik xG Anglii pozostawał skromny, ze średnią 0,93 xG na mecz, najniższą wśród drużyn, które dotarły do ostatniej ósemki. To pokazuje, że Anglia miała problemy ze stworzeniem wielu sytuacji do zdobycia gola, zamiast tego polegając na skutecznym wykończeniu akcji i stabilnej obronie.
Szkocja miała najsłabszy wynik xG w fazie grupowej, wynoszący średnio zaledwie 0,40 xG na mecz. Był to najniższy wynik spośród wszystkich uczestniczących drużyn, odzwierciedlający ich znaczne trudności w tworzeniu okazji bramkowych.
Francja, mimo strzelenia tylko 4 bramek, była trzecią najlepszą drużyną pod względem łącznego xG (9,2) w całym turnieju. Niemcy mieli najwyższą średnią xG (2,00) w całym turnieju, dzięki szczególnie dobremu występowi przeciwko Szkocji (2,28 xG).
Argentyna zademonstrowała lepsze umiejętności ofensywne w Copa America w porównaniu do Hiszpanii w Euro, pomimo rozegrania jednego meczu mniej. Mistrzowie Ameryki Południowej wygenerowali oczekiwany wynik bramkowy (xG) na poziomie 12,96, przewyższając wynik Hiszpanii wynoszący 12,79.
Występ Hiszpanii na Euro 2024 charakteryzował się wyjątkową skutecznością pod bramką. La Roja trafiła do siatki 15 razy, znacznie przekraczając swój wynik xG wynoszący 12,79. Ta seria bramek ustanowiła nowy rekord największej liczby goli strzelonych przez jedną drużynę w turnieju mistrzostw Europy.
Chorwacja, ze średnim xG na poziomie 1,99, nie przeszła fazy grupowej, podkreślając nieprzewidywalność wyników turnieju pomimo dobrych wyników statystycznych.
W ćwierćfinałach zwycięzcy byli lepsi pod względem xG od swoich przeciwników, co podkreśla znaczenie skutecznego wykorzystywania szans.
Strzelone bramki
W turnieju Euro 2024 strzelono łącznie 117 goli w 51 meczach, co daje średnią 2,29 gola na spotkanie. Wskaźnik ten nieznacznie przewyższył wynik z Copa America 2024, gdzie w 32 meczach strzelono 70 goli, co dało średnią 2,19 gola na mecz.
Gracze pięciu najlepszych lig europejskich (Bundesliga, Premier League, Serie A, La Liga, Ligue 1) odpowiadali za 79 ze 117 goli w Euro 2024. W Copa America zawodnicy tych samych ligi przyczynili się do 37 z 70 goli, co pokazuje ich globalny wpływ.
Piłkarze Premier League zademonstrowali swoją różnorodność, przyczyniając się do 16 bramek na Euro i 18 bramek na Copa America, zdobywając łącznie 34 bramki (najwięcej) na obu turniejach. Łączna liczba bramek graczy Premier League przewyższyła liczbę bramek strzelonych przez jakąkolwiek inną ligę, jeszcze bardziej umacniając jej status jednej z najlepszych lig na świecie.
Euro – podział bramek według lig
W Euro 2024 Bundesliga okazała się zdecydowanym liderem, jej gracze strzelili 24 gole. Za nią uplasowała się Premier League z 16 bramkami, a Serie A i La Liga zremisowały – zawodnicy z tych rozgrywek zdobyli po 15 bramek.
Copa America – rozkład bramek w poszczególnych ligach
Co ciekawe, w Copa America 2024, Premier League zajęła centralne miejsce z 18 bramkami. Podkreśla to globalny wpływ Premier League i jakość jej południowoamerykańskich talentów. Gracze ligi MX Clausura strzelili 10 goli, co z kolei podkreśla siłę meksykańskiego futbolu w obu Amerykach.
W obu turniejach padły gole zawodników z wielu różnych lig, co odzwierciedla integracyjny charakter współczesnej piłki nożnej. Jednak Euro 2024 miało nieco bardziej skoncentrowaną dystrybucję wśród najlepszych lig z nieoczekiwanym udziałem z rozgrywek takich jak czeska Fortuna Liga (5 goli), a nawet Saudi Professional League (3 gole).
Copa America 2024 odzwierciedlało zróżnicowany charakter południowoamerykańskiej piłki nożnej, z golami graczy z lig z całej Ameryki, w tym MLS (3 gole), Campeonato Brasileiro Serie A (3 gole) i różnych innych lig Ameryki Południowej i Środkowej.
W Euro dominowały tradycyjne europejskie potęgi. Z 6 golami (każda drużyna) prowadzili piłkarze Bayernu Monachium, Borussii Dortmund i Realu Madryt. Było też miejsce dla Bologny (3 gole), która miała imponujący sezon Serie A, w którym wróciła do Ligi Mistrzów po 60 latach.
Wzorce te pokazują również złożoną sieć przepływu talentów we współczesnej piłce nożnej, w której gracze z Ameryki Południowej wywierają znaczący wpływ na ligi europejskie, jednocześnie błyszcząc w swoich reprezentacjach narodowych. Ponieważ piłka nożna wciąż ewoluuje, te międzynarodowe turnieje służą jako fascynujące barometry piłkarskich trendów i dystrybucji talentów.
Średnia frekwencja
Euro przyciągnęło łącznie 2 662 088 widzów na wszystkich obiektach, znacznie przewyższając Copa America w USA, która przyciągnęła 1 547 492 fanów.
Ta znacząca różnica, wynosząca ponad 1,1 miliona uczestników meczów, podkreśla większą skalę mistrzostw Europy, prawdopodobnie ze względu na takie czynniki, jak większa liczba uczestniczących drużyn, meczów i ogólnie większa pojemność stadionów w Europie.
Większa liczba drużyn uczestniczących w Euro 2024 (24 w porównaniu do typowych 12 lub 16 w Copa America) naturalnie prowadzi do większej liczby meczów i wyższej łącznej frekwencji, nawet jeśli frekwencja na poszczególnych meczach jest podobna.
Źródło: Flashscore
Łapcie koszulkę BVB!!!
Szczegóły w GIGA Sporcie!