Djoković zagra w US Open? Ważą się losy Serba

-

- Reklama -

Novak Djoković nadal nie może wjechać do Stanów Zjednoczonych z uwagi na brak szczepienia przeciwko COVID-19. Serbski tenisista może nie zagrać w kolejnym wielkoszlemowym turnieju – US Open.

Djoković usilnie utrzymuje, że kwestia zaszczepienia to powinien być wyłącznie indywidualny wybór. On nie ma zamiaru się szczepić, nawet za cenę wykluczenia z kolejnych turniejów.

– Nie planuję się szczepić, więc jedyna dobra wiadomość, jaka może mi się przytrafić, to usunięcie obowiązkowej karty szczepionkowej – czy jakkolwiek to nazwiemy – przy wjeździe do USA – powiedział Djoković pod koniec lipca tuż po wygraniu Wimbledonu.

- Reklama -

– Przygotowuję się tak, jakbym mógł rywalizować w Nowym Jorku, a w tym czasie czekam na wiadomości, czy jest dla mnie miejsce w USA – dodał kilka dni później na swoich mediach społecznościowych.

Zmiana zasad dot. COVID-19 w USA

Fani Djokovicia mieli nadzieję, że sytuacja zmieni się 11 sierpnia, gdy amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ogłosiło złagodzenie restrykcji dotyczących COVID-19.

Zniesiono wówczas wymogi dotyczące dystansu społecznego i kwarantanny – niezależnie czy mowa o zaszczepionych czy niezaszczepionych. Zrezygnowano też z masowych testów dla osób, które miały kontakt z osobą chorą.

Utrzymano jednak restrykcje wjazdowe. Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione nie uzyskają prawa wjazdu na teren USA (chyba, że należą do jednej z kategorii wyłączonych z tego obostrzenia).

- Reklama -

CDC poinformowało jednocześnie, że w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnych nowych wytycznych dot. COVID-19. Mało prawdopodobne jest jednak, aby nastąpiło to w tym tygodniu. A jeśli tak się nie stanie, to Djoković przez brak dobrowolnego szczepienia opuści kolejny wielkoszlemowy turniej. US Open startuje już 29 sierpnia. Wcześniej Djoković nie zagrał w Australian Open. Wygrał batalię sądową o prawo pobytu pomimo braku szczepienia, ale osobistą decyzją ministra Alexa Hawke’a został deportowany z Australii.

Tenisiści po stronie Djokovicia

Władze światowego tenisa dają do zrozumienia, że gdyby to od nich zależało, to dopuściliby Djokovicia – i innych niezaszczepionych tenisistów – do rywalizacji, ale jednocześnie będą respektować zasady obowiązujące w danym kraju. Djoković wciąż znajduje się na liście startowej US Open, ale jeśli obostrzenia w USA się nie zmienią, to zostanie z niej usunięty. Z tego samego powodu nie mógł zagrać w ostatnich turniejach ATP Masters 1000 w Montrealu i Cincinnati.

Czołowi tenisiści w większości stoją po stronie Djokovicia i coraz głośniej krytykują obowiązujące zasady. John Isner wprost nazwał decyzję o zakazie wjazdu Djokovicia do USA „szaleństwem”. W podobnym tonie wypowiedzieli się Taylor Fritz czy były znakomity tenisista John McEnroe.

To oficjalne wypowiedzi. O tym, co w świecie tenisa mówi się nieoficjalnie, poza kamerami, zdradził podczas Wimbledonu dziennikarz Polsatu Sport Tomasz Lorek.

– Nikt tego oficjalnie tego nie powie. Jak się prywatnie rozmawia z czy to czołowymi tenisistami, czy niżej notowanymi w rankingu, każdy powie, Novak ma rację, ze się nie szczepi, bo jego ciało jest jego świątynią. On zarabia, jest legendą – zdradzał nastroje Lorek.

– Wielu tenisistów pokątnie, jak się z nimi rozmawia, tak nieoficjalnie, mówi, że Novak ma rację, nie szczepiąc się, ponieważ nie wiemy o tym, czy substancja zawarta w szczepionce nie zniszczy jego śledziony, czy nie będzie miała wpływu na motorykę Djokovicia (…) To jest geniusz, który wie, czego potrzebuje jego ciało. Doceńmy to, że Novak Djoković, czyli legenda serbskiego sportu, stoi na straży swojego ego oraz swojej etyki. Bo mógłby sobie z łatwością kupić lewe zaświadczenie i mówić, że jest zaszczepiony i grać, ale on jest fair wobec siebie. On mówi: ja wiem, że nie muszę się szczepić i nie chcę tego robić – mówił znany komentator.

Wiele wskazuje na to, że Djoković znów przegra z biurokratyczną machiną. Czas gra na jego niekorzyść i jeśli amerykańscy urzędnicy w najbliższych kilku dniach nie zmienią zasad wjazdowych, Serbowi przepadnie kolejny turniej Wielkiego Szlema. Djoković stawia jednak honor ponad wszystko.

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Lewy kontra Haaland. Kto jest lepszy? Pojedynek snajperów w najnowszym GIGA Sporcie!

Październikowy GIGA Sport już w sprzedaży. Wielkie postery polskiej reprezentacji i Barcelony, piłka Lewego prosto z Hiszpanii oraz oryginalna koszulka najlepszego snajpera Europy!!! Ranking Ligi Mistrzów,...