Czy Christian Eriksen zagra w polskiej Ekstraklasie

-

- Reklama -

Christian Eriksen upadł na ziemię bez kontaktu z rywalem w czasie meczu Dania – Finlandia podczas Euro 2020 w Kopenhadze. Doszło do zatrzymania akcji serca i Duńczyk musiał być reanimowany. Akcja ratunkowa przyniosła efekt – Eriksen przeżył, wszczepiono mu kardiowerter-defibrylator i po kilku miesiącach rehabiltacji twierdzi, ż wróci do futbolu. We Włoszech przepisy tego jasno zabraniają. A jak jest w Polsce?

– We Włoszech przepisy są bardzo rygorystyczne. Uprawianie zawodowego sportu w tym kraju byłoby nielegalne – ocenił kardiolog jednego z londyńskich szpitali Sanjay Sharm.

30-letni Eriksen regularnie przechodzi w swojej ojczyźnie badania serca i liczy na powrót na boisko w tym roku.

- Reklama -

Dziennik „La Gazzetta dello Sport” poinformował, że najbardziej prawdopodobne kierunki powrotu Eriksena do futbolu to Holandia lub Dania. Włoskie przepisy nie pozwalają mu bowiem nawet na treningi na siłowni, a tym bardziej na grę. Eriksen pracuje jednak nad powrotem do profesjonalnego sportu pod okiem duńskich lekarzy.

Badania przeprowadzone u niego w ostatnich miesiącach nie wykazały żadnego trwałego problemu z sercem. Jeśli więc sytuacja nie ulegnie zmianie w nadchodzących tygodniach, Eriksen będzie mógł powoli zwiększyć aktywność od początku 2022 r.

Powrót Duńczyka do Serie A jest jednak bardzo mało prawdopodobny ze względu na panujące tam surowe przepisy. Obecnie pensja piłkarza jest wypłacana przez ubezpieczenie FIFA.

Inter Mediolan długo czekał z decyzją o rozwiązaniu kontarktu z piłkarzem, gdyż był on zależny od ewentualnego usunięcia rozrusznika. Stan zdrowia byłego piłkarza Tottenhamu i Ajaxu nie pozwolił jednak na taki zabieg, więc strony zaczęły rozmowy o ewentualnym rozwiązaniu kontraktu. Finalnie osiągnięto porozumienie, a umowa została zakończona w grudniu 2021 roku za porozumieniem stron. 

- Reklama -

Christian Eriksen, który wystąpił 109 w reprezentacji Danii, dla której strzelił 36 goli jest obecnie wolnym zawodnikiem.

Zdaniem „La Gazzetty dello Sport”, Eriksen mógłby kontynuować karierę w w Holandii, mógłby bowiem wrócić do Ajaxu Amsterdam, gdzie grał w latach 2010-2013, zanim wyjechał do Anglii (Tottenham Londyn). Tym bardziej, że w klubie z Amsterdamu występuje Daley Blind, który miał podobne problemy z serce. Klubowi lekarze mają więc doświadczenie w obserwacji podobnych schorzeń.

Ewentualnym drugim kierunkiem powrotu Eriksena jest jego ojczyzna i powrót do klubu, w którym zaczynał karierę, czyli Odense.

A czy Eriksen mógłby zagrć w jednym z klubów Ekstraklasy? Teoretycznie tak ponieważ przepisy gry w piłkę w Polsce jednoznacznie nie zabraniają. W praktyce lekarze sprtowi są jednak ssceptyczni.

Przy dużek aktywności sportowej, serce jest bardziej narażone, bo pracuje przy większym obciążeniu, intensywniej. Kardiowerter-defibrylator, który został wszczepiony dunskiemu piłkarzowi to urządzenie elektroniczne wielkości pudełka od zapałek. Pierwotnie urządzenie to, skonstruowane przez pochodzącego z Polski lekarza Mieczysława Mirowskiego, wszczepiane było do klatki piersiowej pacjenta, a zabieg ten wykonywali kardiochirurdzy.

Obecnie najczęstsza spotykana forma ICD przypomina rozrusznik serca i składa się z wprowadzanej do serca elektrody (lub elektrod), których zadaniem jest wyczuwanie impulsów własnych serca i dostarczanie „terapii” w sytuacjach zagrożenia życia oraz połączonej z elektrodą, wszczepianej pod skórę puszki mieszczącej baterię i układy elektroniczne (minikomputer). Takie urządzenie może pełnić równocześnie funkcję rozrusznika. 

Wysiłek fizyczny jest dla serca zbawienny – nawet po przebytym zawale. Są jednak rodzaje aktywności, które mogą sercu zaszkodzić, a kardiolodzy odradzają je nawet osobom bez poważnych problemów zdrowotnych.

– Christian Eriksen nie będzie z ICD uprawiał zawodowego sportu. Może pójdzie na rower w celach rekreacyjnych, ale karierę profesjonalnego piłkarza raczej zakończy – mówi prof. dr hab. nauk medycznych Łukasz Małek w rozmowie z TVP Sport.

Zdaniem lekarza kontynuowanie kariery przez Duńczyka jest niemal wykluczone.

– Serce lubi wysiłek dynamiczny, trening cardio, na przykład nordic walking, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze. Taka aktywność, uprawiana dla przyjemności i w umiarkowanym natężeniu, wspomaga efekty terapii kardiologicznej, poprawia samopoczucie pacjenta, przedłuża życie. Niewskazane dla serca są natomiast wysiłki statyczne i izometryczne, takie jak podnoszenie ciężarów, potoczne „pakowanie” na siłowni – tłumaczy w rozmowie z „Rzeczospolitą” dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Grupy schorzeń kardiologicznych, takie jak na przykład arytmogenna kardiomiopatia prawej komory, czy kardiomiopatia przerostowa, to przypadki, w których sport wyczynowy jest przeciwwskazany ze względu na to, że może pogarszać przebieg choroby i nasilać arytmie.

Oryginalna koszulka Neymara i piłki od Leona czekają na Ciebie. szczegóły w GIGA sporcie!!!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Koszulka Lewandowskiego do wygrania w nowym GIGA Sporcie

FC Barcelona jest jedną z tych ekip, które grają w tym roku niezwykle skutecznie i jeśli tę formę utrzymają mają szansę przypieczętować to tytułem...