Coraz większa izolacja rosyjskich piłkarzy

-

- Reklama -

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę siłą rzeczy doprowadziła także do izolacji sportu w tym kraju. Z oczywistych, moralnych względów mało kto chce grać z Rosjanami. Podczas gdy w niedzielę rozpocznie się Mundial w Katarze, w Rosji kibice piłkarscy myślą o starciach z ekipami z Azji Środkowej, z nacjami, których przywódcy zachowują coraz większy dystans wobec kraju-agresora.

Jako pierwsi odmówili Polacy

Gdy rozpoczęła się napaść zbrojna Rosji na Ukrainę, jako pierwsi gry z przedstawicielami kraja-agresora odmówili Polacy. PZPN, mimo początkowej ostrożności, ostatecznie podjął stanowczą decyzję, co poprzedziły konsultacje ze Szwedami i Czechami (inni uczestniczy baraży do MŚ w Katarze). Teraz, po wielu miesiącach wojny w Ukrainie, widać, że z Rosją chcą grać tylko do niedawna w stu procentach posłuszni jej partnerzy z Azji Środkowej.

- Reklama -

Grali z Tadżykami

Kibice prawie w każdym zakątku globu siłą rzeczy myślą teraz o mistrzostwach świata w Katarze, ale Rosja nie próżnuje na boisku. Zagrała z… Tadżykistanem. Mecz zakończył się remisem 0:0. Co ciekawe, Rosja (zgodnie z zapowiedzią obecnego prezydenta USA) staje się od jakiegoś czasu pariasem na arenie międzynarodowej.

Prezydent Tadżykistanu strofował Putina

- Reklama -

I mimo że Tadżykowie zgodzili się na rozegranie tego sparingu, to ich prezydent Emomali Rahmon przed miesiącem wręcz strofował zakłopotanego Władimira Putina: „Proszę nas nie traktować jak przedłużenie ZSRR. Nie liczymy 100-200 mln obywateli, ale chcemy, żeby nas szanowano. Gdzie się nie tak przywitaliśmy, gdzie coś naruszyliśmy?” – pytał retorycznie przywódca Tadżykistanu.

https://mobile.twitter.com/BanasiakMich/status/1593354878377672705?cxt=HHwWgoCy7bz03ZwsAAAA

W niedzielę starcie z Uzbekistanem

W niedzielę, w dniu inauguracji mundialu, Rosjanie zagrają jeszcze z Uzbekistanem, kolejnym krajem, który dąży do uzyskania większej podmiotowości w relacjach z Moskwą, nie jest już tak uległy jak dawniej, dostrzegając słabość Kremla. Zmierza ku temu, by mieć realną suwerenność.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

W Uzbekistanie, jeszcze we wrześniu, Putin został upokorzony i skarcony. Musiał czekać na spóźniających się przywódców (zwykle to on w ten sposób chciał zwrócić na siebie uwagę i pokazać rzekomą wyższość nad innymi), a premier Indii go zrugał: „To nie jest czas wojen” – rzekł wówczas Narendra Modi.

Jak widać, oba te kraje (Tadżykistan i Uzbekistan) nie kojarzą się dobrze dyktatorowi z Kremla, ale Rosja musi liczyć na państwa, które dawniej stanowiły część ZSRR, bo inni od Rosji już się odcięli i zdystansowali zdecydowanie.

Powiększenie ligi planowane od kwietnia

Rosjanie, widząc izolację rodzimego sportu, a w tym futbolu, już w kwietniu radzili nad tym, co zrobić, by przeciwdziałać takiego ostracyzmowi. Kilka miesięcy temu już rozważano powiększenie ligi do 20 drużyn z myślą także o tym, by rozgrywki zawitały na Daleki Wschód, do azjatyckiej części kraju rządzonego przez Putina.

Rola BRICS i SOW?

Rosja liczy też na to, że uda się zorganizować zawody sportowe z udziałem państw należących do takich organizacji jak BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA), przy czym Indie i Chiny lawirują, nie chcą być kojarzone z Rosją, więc to raczej mrzonka.

Mówiło się też o SOW – Szanghajskiej Organizacji Pomocy, która mogłaby być pomocna w tym aspekcie. Ale znowu, to też zależałoby od Chin, które nie kwapią się do realizacji takich projektów.

W akcie desperacji pod koniec października Rosjanie zdradzili, że w ich planach jest włączenie drużyn z okupowanych terenów w Ukrainie: obwody doniecki, ługański, chersoński (Chersoń został wyzwolony kilka dni temu), zaporoski do ligi rosyjskiej. To wiązałoby się z propagandą, bo Rosja na tych terenach przeprowadziła i sfałszowała tzw. referenda. Prezes ukraińskiej federacji natychmiast potępił tę absurdalną ideę gry ukraińskich drużyn w lidze rosyjskiej.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Operacja Katar. Wszystko o mistrzostwach świata w najnowszym GIGA Sporcie!

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!! Ranking gwiazd mundialu...