Brazylijczyk z numerem naznaczonym piętnem, w tle hazard

-

- Reklama -

Mecz Brazylii z Kamerunem nie był kolejnym popisem indywidualnych i zespołowych umiejętności graczy Canarinhos. Brazylia miała swoje szanse, jednak biła głową w mur. A Kamerun na osłodę wygrał być może, kto wie, z przyszłym mistrzem świata. Środek obrony tworzyli w ekipie Tite dwaj gracze z czołowych europejskich lig: Gleison Bremer i Eder Militao. Ten pierwszy zwrócił na siebie uwagę numerem, jaki miał na koszulkę – dotąd bowiem wiązał się on z pewnym brzemieniem w Brazylii.

Bolsonaro już wykorzystał koszulkę reprezentacji

Nie tak dawno, przy okazji wyborów prezydenckich w Brazylii, w których Lula pokonał Jaira Bolsonaro (mimo że wielu piłkarzy otwarcie poparło tego drugiego, kontrowersyjnego kandydata, dotychczasowego przywódcę), języczkiem u wagi w kampanii miała być koszulka „kanarkowa”, która stała się już kultowa i od razu kojarzy się z brazylijską kadrą.

- Reklama -

Taki numer chciał wyciąć swojemu przeciwnikowi Bolsonaro, ale nic mu to nie dało. Teraz, przy okazji mundialu, znowu mówi się o koszulce jednego z Brazylijczyków, przy czym, uściślając, w kontekście numeru, jaki wybrał.

Numer Bremera to głośna sprawa

Otóż wspomniany już Bremer gra w reprezentacji Brazylii z numerem 24, co już tworzy spekulacje, że taki właśnie wybór może wiązać się z manifestacją preferencji politycznych czy deklaracją światopoglądową. W spolaryzowanym społeczeństwie powstaje wiele hipotez na ten temat siłą rzeczy.

Numer i… gra hazardowa

Przez lata ów numer 24 wiązał się w Brazylii z piętnem, odrzuceniem. Nikt nie chciał w nim grać, ponieważ uznawano go za symbol… homoseksualizmu, który stygmatyzowano. Jaka jest tego geneza, bo to chyba dość osobliwe?

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

Otóż korelacja między numerem a homoseksualizmem sprowadza się do jogo de bicho, nielegalnej gry hazardowej, w której jeleń reprezentuje tę liczbę i której dźwięk to „viado” – dewiant (tak to można przetłumaczyć, wydźwięk jest zdecydowanie pejoratywny, to obelga, „viado” odbiera się dziś jako określenie dyskryminujące).

- Reklama -

Brak tego numeru podczas kontynentalnych zmagań

Co ciekawe, gdy w 2021 roku żaden z graczy Brazylii nie zdecydował się na noszenie na koszulce tego głośnego numeru w Copa America, kadrę Selecao oskarżono o homofobię. Do turnieju zgłoszono 25 zawodników, numery przyznawano kolejno od 1 do… 23. Właśnie 23 dostał wtedy bramkarz Manchesteru City – Ederson, 24 – co znamienne – pominięto, natomiast 25 – Douglas Luiz.

Tym razem Gleison Bremer zaskoczył wyborem numeru. Jakie były jego pobudki – czy to jakieś kategoryczne stanowisko, deklaracja światopoglądową, sprzeciw wobec dyskryminacji określonej mniejszości, czy może machnięcie ręką na politykę i los tych osób, które oburzały się na uprzedni brak numeru 24 i po prostu wzięcie takiego numeru bez większego namysłu? Możemy dywagować…

Mundialowy GIGA Sport w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Kto jest najlpszym snajperem świata? Nowy GIGA SPORT już jest!

Najnowszy GIGA Sport pełen ekstrasów: Ranking snajperów Starcie gigantów w finale Ligi Mistrzów. Kto wygra?Wywiad z Rodrygo. Real, czy Barca?Królowa kortów, czyli Iga GIGA plakaty Roberta...