Amerykański sekretarz stanu na mundialu. Pochwała Kataru jako hipokryzja?

-

- Reklama -

W drugim dniu katarskich finałów mistrzostw świata amerykański sekretarz stanu (szef dyplomacji, odpowiednik polskiego ministra spraw zagranicznych) Antony Blinken był w drodze do Kataru. Tam obejrzał mecz USA-Walia. Ominął więc ceremonię otwarcia czempionatu, ale nie to jest najważniejsze.

Mecz obejrzany przy okazji

Oczywiście Blinken poleciał do Kataru, by spotkać się ze swoim odpowiednikiem z tego kraju – Mohammedem Bin Abdulrahmanem Al-Thanim , a mecz obejrzał przy okazji. Wykorzystał to, że teraz jest rozgrywany mundial jako idealną sposobność, by doszło do takiego spotkania.

- Reklama -

Dialog strategiczny

Jak podawał Departament Stanu USA, Blinken miał wziąć udział w odbywającym się co roku dialogu strategicznym USA-Katar. Wyraził swój podziw z uwagi na partycypację Kataru w dyplomacji sportowej w coraz większym stopniu i udaną organizację turnieju tej rangi co mundial. Sekretarz stanu stwierdził z całą stanowczością, że USA stawiają na sojusz z Katarem, są zwolennikami dalszego partnerstwa i zacieśniania współpracy.

Pominięto kontrowersyjne sprawy

- Reklama -

Blinken jednak nie zwrócił uwagi na łamanie praw człowieka i praw pracowniczych, a także dyskryminację osób LGBTQ+, co obserwowano w trakcie przygotowań do organizacji mistrzostw.

Terminarz mistrzostw w najnowszym GIGA Sporcie!

To może oburzyć wiele osób, ponieważ jeśli chodzi o politykę zagraniczną administracji Joe Bidena, to w jej agendzie znajdowało się przeciwstawianie demokracji autokracjom. Katar jest z całą pewnością państwem autokratycznym.

Największa baza w regionie

Tymczasem Amerykanie zbudowali tam największą bazę wojskową w regionie, w Katarze istnieje filia Georgetown University, a przypomnijmy, że to niewielkie państwo wielkości… województwa świętokrzyskiego.

Katar ma jednak ogromne zasoby gazu ziemnego i dlatego już w styczniu, jeszcze przed rozpoczęciem wtedy spodziewanej inwazji Rosji na Ukrainę, został wpisany na listę kluczowych sojuszników USA spoza NATO. Czysty pragmatyzm może tłumaczyć serdeczność Blinkena.

Szef brytyjskiego MSZ James Cleverley z kolei prosił osoby homoseksualne, by uszanowały restrykcyjne prawo obyczajowe w Katarze, co także wzburzyło opinię publiczną na Wyspach Brytyjskich. Z kolei francuski prezydent Emanuel Macron kilka dni temu zaapelował, by nie mieszać sportu z polityką, ponieważ sport nie może być polityczny.

Niestety, badania osób zajmujących się tzw. sportswashingiem dowodzą, że Macron jest w błędzie. Być może jego myślenie podziela Antony Blinken…

Chociaż gwoli uczciwości, trzeba dodać, że Blinken podczas swojego przemówienia (tak podaje agencja Associated Press) skrytykował FIFA za grożenie piłkarzom żółtymi kartkami w przypadku założenia tęczowej opaski kapitańskiej.

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!!

Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!!

Ranking gwiazd mundialu oraz największe polskie gwiazdy! Wszystko to w najnowszym GIGA Sporcie! Już w kioskach!

- Reklama -

UDOSTĘPNIJ

GIGA SPORT

Operacja Katar. Wszystko o mistrzostwach świata w najnowszym GIGA Sporcie!

Mundialowy GIGA Sport już w sprzedaży!!! Wielki poster polskiej reprezentacji i GIGA terminarz turnieju, piłki adidas prosto z Kataru i najnowsza FIFA 23!!! Ranking gwiazd mundialu...